LCCC Catalog 2020-2021 
    
    Oct 04, 2022  
LCCC Catalog 2020-2021 [ARCHIVED CATALOG]

Managerial, Professional and Classified Staff


A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

Darla Albright, Associate Teacher

Marina Asbel, Lead Proctor, Exam Lab

Dallas Bacon, Assistant, Executive Administrative II

Roybell Baez, Assistant, Executive Administrative II

Matthew Baier, Technician, Mechanical

Robert Baker, Specialist, HR Development & Training

La Rita Balken, Specialist, Grounds I

Janine Bangerter, Assistant, Executive Admin I

Alexandria Barker, Representative, Admissions

Joshua Barrere, Analyst, Cyber Security

Dianne Bath, Advisor, Academic

Michelle Beahm, Technician, Accounting I

Robert Beckman, Technician, Mechanical

John Beierle, Custodian I

Shauna Best, Technician, Accounting II

Timothy Bjornson, Administrator, SQL Database

Jesse Blair, Risk Manager

Vicki Boreing, Assistant, Executive Admin III

Daniel Bown, Designer, Marketing

Suzann Briggs, Custodian I

Michael Broskowski, Manager, Sports Information

Holbie Brown, Teacher, Substitute

Tamatha Brue, Teacher

Jesse Brumfield, Advisor, Academic

Amy Brumfield, Advisor, Academic

Ken Bunya, Director, Systems & Technology Support

Gary Carlson, Custodian II

Kimberly Castaneda, Assistant, Administrative II

Janice Cheever, Specialist, Technical Skill Training

Andrea Clubb, Coordinator, Disability Services

Keri Coats, Head Coach, Women’s Volleyball

Colby Collier, Custodian II

Rachel Collins, Specialist, Student Services

Caitlin Cox, Advisor, Academic

Edith Cox, Manager, Application Support

Mark Crase, Manager, Facilities Operations

James Crosby, Director, Campus Safety

Shelly Cruz, Custodian I

Stephen Crynes, Director, Student Success

Carolyn Cuestas, Technician, Library Services

Cathy Curtis, Assistant, Administrative I

Judy Cuthbertson, Associate Teacher

Jonathan Dachel, Technician, Architectural

Christine DeBruyn, Associate Teacher

Pamela DeMartin, Supervisor, Accounting & Payroll

Kaycie DePorter, Representative, Admissions

Melissa Dishman, Specialist, HR Benefits

Cinthia Downey, Associate Teacher

Raymond Dykstra, Custodian II

Daniel England, Interim Advisor, Wingspan

Bernadette Espinoza, Assistant, Administrative II, Facilities & Events

Richard Evelo, Manager, Grounds Maintenance

Bobby Farnes, Supervisor, Trades Technicians

Allison Felker, Coordinator, Counseling & Campus Wellness

Marcus Felker, Coordinator, GEAR UP

Alan Fitch, Specialist, Grounds II

Penny Fletcher, Manager, Workforce & Professional Development

Jose Flores, Safety Officer

Jessica Ford, Coordinator, Student Success

Kimberly Freimuth, Assistant, Executive Admin I

Lenard Fulmer, Interim Coordinator, CDL

Melissa Gallant, Specialist, Facilities & Events

Shayne Gancze, Technician, Audiovisual I

Ashley Garcia, Teacher

Connie Gates, Assistant, Administrative I, Student Engagement & Diversity

Julie Gerstner, Analyst, Business

Vince Gibson, Head Coach, Men’s Soccer

Scot Gillespie, Custodian I

Seth Glause, Head Coach, Rodeo

Christie Goertel, Manager, Life Enrichment

Justin Gorman, Development Officer, Scholarships & Annual Giving

Kellie Green-Kashin, Coordinator, Eastern Laramie County

Taylor Guerra, Coordinator, GEAR UP

Marie Gulizia, Custodian I

Raymond Gutierrez, Technician, Architectural

Rakhshi Hamid, Director, Center for Secondary Students

Sarah Hannes, Director, Admissions & Enrollment Services

Gabrielle Hartog, Specialist, Student Services

Kallinda Henderson, Custodian I

Loretta Henry, Technician, Campus Printing II

Linda Herget, Specialist, Library Public Services

Ezekiel Hernandez, Custodian I

Elizabeth Hewitt, Advisor, Academic

Devin Hickman, Associate Teacher

Robert Hing, Specialist, Systems & Technology Support

Amber Holen, Development Officer, Event Coordination

Jennifer Hooke, Specialist, HR Information Systems

Michael Hoover, Specialist, Grounds I

Krista Howe, Advisor, Academic

Sierra Huston, Associate Teacher

Rachel Hutchens, Safety Officer

Elizabeth Ivie, Assistant, Administrative III

Marvin Jackson, Custodian I

Sheri Johnson, Assistant, Executive Admin I

Nicole Johnson, Associate Teacher

Patricia Johnson, Teacher

Darlene Kaelin, Assistant, Administrative III

Michelle Kallhoff, Assistant, Executive Admin I

Adam Keizer, Coordinator, Career Services

John King, Manager, Building Services

Jackie Kisinger, Specialist, Help Desk/Telecommunications

Michael Kitchin, Advisor, Academic

Timothy Kochery, Designer, Instructional II

Morgan Koenig, Assistant, Administrative III

Katherine Lake, Safety Officer

Stacy Landon, Technician, Library Services

Geraldine Lebsack, Specialist, Mail/Warehouse

Arlene Lester-Carlson, Manager, Facilities & Events

Cynthia Lindsay, Buyer

Eric Loader, Specialist, Systems & Technology Support

Carl Losasso, Manager, ACES

Stephanie Maas, Specialist, Career Services/Employer Relations

Cynthia Madsen, Assistant, Administrative II

Stacy Maestas, Registrar

Marina Malatesta, Specialist, HR Hiring & Recruitment

Juan Maldonado, Assistant Director, Campus Safety

Jeffrey Manners, Custodian I

Jennifer Mares, Advisor, TRIO

Nicholas Marlin, Representative, Admissions

Blake Marquardt, Representative, Admissions

Mary Martin, Assistant, Administrative I

Michelle Massey, Technician, Financial Aid

Austin Mathews, Technician, Audiovisual II

Dana McCammon, Specialist, Reporting & Support

Jennifer McCartney, Developer, Sponsored Awards

Allison McCown, Coordinator, Student Hub

Debora McCoy, Assistant, Administrative II

Rachael McElroy, Assistant, Administrative I

Jamie McKim, Specialist, Student Services

David McVay, Supervisor, Mail & Warehouse

Troy Mefferd, Custodian I

Sunny Mero, Safety Officer

Vito Milatzo, Assistant Director, Financial Aid

Luzette Miller, Technician, Accounting I

Jennifer Miller, Teacher

Brian Mitchell, Supervisor, Custodial Services

Laurie Mosshammer, Teacher

Talisha Mottinger, Director, ACC Operations

Janelle Moye, Coordinator, ACT Now

Lenora Munoz, Assistant, Administrative III

Cynthia Munoz, Custodian I

Jayne Myrick, Director, Budget

Amanda Newell, Assistant, Executive Administrative I

James O’Halloran, Technician, Vehicle Maintenance

Charles O’Hara, Manager, Agriculture & Equine Facilities

Peter Oswald, Specialist, Grounds I

Patrick Pace, Safety Officer

Erin Palmquist, Assistant, Administrative III

Angela Parks, Teacher

Laura Patridge, Specialist, Web Content

Brandi Payne Cervera, Director, Financial Aid

Emily Phillips, Coordinator, GEAR UP

Susan Piper, Technician, Payroll II

Melissa Plumley, Technician, Accounting I

Allen Price, Advisor, Academic

Rhonda Priest, Coordinator, CPM

Michael Randall, Specialist, Web Design

Careen Read, Technician, Payroll I

Doug Redding, Custodian I

Karen Reynolds, Assistant, Administrative III

Danielle Rinaldo, Interim Head Coach, Women’s Basketball

Tara Ritchie, Assistant, Administrative III

Scott Royce, Assistant Director, Physical Plant

Troy Rumpf, Manager, Strategic Communications & Marketing

Kyle Russell, Assistant, Administrative II

Brenda Sakelaris, Technician, Accounting I

Mario Sara, Supervisor, Custodial Services

Jeremiah Saulsberry, Interim Head Coach, Men’s Basketball

Michael Sayers, Safety Officer

John Schneider, Specialist, Systems & Technology Support

Jesse Seiden, Advisor, Academic

Lacey Shandera, Technician, Financial Aid

Megan Shifflett, Trainer, Athletics

Stacy Shultz-Bisset, Manager, Internal Communications & Printing

Laura Sigsbury, Specialist, Technical Support I

Elijah Slagle, Advisor, Academic

Sarah Smith, Analyst, Data

Michael Smith, Specialist, Visual Media

Lisa Snyder, Teacher

Stephon Sorenson, Coordinator, Student Engagement & Diversity

Caroline Soules, Assistant Registrar

Jamie Spezzano, Director, Procurement & Contracting

Tamara Stanford, Specialist/Clinic Manager, Dental Hygiene

Victoria Steel, Director, Sponsored Awards & Compliance

Timothy Stevens, Technician, Mechanical & Plumbing

Elizabeth Storer, Assistant Director, Children’s Discovery Center

Jan Streeter, Technician, Accounting I

Misty Swainson, Technician, Student Records

Alexa Temte, Teacher

Joshua Thein, Strategist, Creative Marketing

Jessica Toman, Assistant, Executive Admin I

Nathaniel Ulness, Head Coach, Women’s Soccer

Robert Uncapher, Custodian II

Scott VanHorn, Development Officer, Major Gifts

Jasmine Varos, Specialist, Systems & Technology Support

Russell Verhasselt, Custodian II

Catherine Villnave, Manager, GEAR UP

David Vinatieri, Technician, Architectural

Kaitlyn Vliem, Associate Teacher

Chelsea Vohland, Custodian I

Jennifer Voyles, Director, Learning Commons

Richard Walsh, Specialist, Technical Support II

Janet Webb, Assistant Dean, Academic Affairs

Katy Wells, Advisor, Academic

Daniel Wells, Technician, Electrical

Karen Wentroble, Assistant, Administrative I

Carrie Westling, Director, Children’s Discovery Center

Bettina Wheeler, Technician, Student Records

Ted Wickham, Manager, Network

Amanda Widup, Director, TRIO

Tracy Wilkinson, Custodian I

Dawn Williams, Assistant, Administrative II

Diana Wilson, Director, Residential Living

Trista Wood, Director, Accounting LCCC Foundation

Madelynn Wostrel, Assistant, Executive Admin I

Marvie Yarbrough, Specialist, Disability Support Services

Lucas Yosten, Specialist, HR Compliance & Compensation