LCCC Catalog 2023-2024 
    
    Feb 25, 2024  
LCCC Catalog 2023-2024

Managerial, Professional, and Classified Staff


A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

Darla Albright, Associate Teacher

Lugo Arenas, Head Coach, Women’s Soccer

Andrew Asquith, Specialist, Student Hub

Mark Augustin, Safety Officer

Jordyn Aumiller, Custodian I

Dallas Bacon, Assistant, Executive Administrative III

La Rita Balken, Specialist, Grounds I

Janine Bangerter, Manager, ACC Operations & Support

Joshua Barrere, Analyst, Cyber Security

Sandra Baxter, Technician, Accounting I - Payables

Jesse Begin, Senior Generalist, Human Resources

Aaron Bell, Specialist, Systems & Technology Support

Shauna Best, Technician, Accounting II

Nicole Beumer, Assistant, Administrative II, ACC Operations

Jeff Binstock, Safety Officer

Tim Bjornson, Administrator, SQL Database

Jesse Blair, Director, Risk Management & Campus Safety

Brooke Blystone, Specialist, Student Services 

Holbie Brown, Teacher

Logan Brown, Custodian I

Amy Brumfield, Coach, Student Success

Jesse Brumfield, Coach, Student Success

Celia Brunner, Cook, Prep

Doug Brunner, Executive Chef

David Buchmeier, Technician, Mechanical/HVAC

Ken Bunya, Director, Systems & Technology Support

Caleb Burggraaf,  Manager, Sports Information

Gary Carlson, Custodian II

Justin Chapman, Technician, Campus Printing I

Sarah Charron, Trainer, Athletics

Janice Cheever, Specialist, Technical Skill Training

Jasmine Christenson, Custodian I

Andrea Clubb, Coordinator, Disability Services

Colby Collier, Supervisor, Custodial Services

Abbie Connally, Director, Contracting & Procurement

Mary Contreras, Supervisor, Residential Custodial Services

Edie Cox, Manager, Application Support

Mikaela Cox, Custodian I, Residential Living

Mark Crase, Manager, Facilities Operations

Dave Curry, Manager, Advanced Manufacturing & Material Center

Cathy Curtis, Assistant, Administrative I

Jonathan Dachel, Technician, Architectural

Christine DeBruyn, Associate Teacher

Pam DeMartin, Supervisor, Accounting & Payroll

Melissa Dishman, Specialist, HR Benefits

Shawn Douglass, Senior Cook

Cindy Downey, Associate Teacher

Raymond Dykstra, Custodian II

Shawn Eby, Director, Dining Services

Bernadette Espinoza, Assistant, Administrative II, Facilities & Events

Justine Essex, Manager, GEAR UP

Rick Evelo, Manager, Grounds Maintenance

Bobby Farnes, Supervisor, Trades Technicians

Chelsea Felton, Coordinator, GEAR UP

Auri Fermelia,  Specialist, HR Hiring & Recruitment

Jessica Ford, Coordinator, ACC Teaching & Learning Center

Kimberly Freimuth, Assistant, Executive Admin I

Robbie Fugate, Cook, Grill 

Kathleen Fulks, Associate Teacher

Joel Funk, Specialist, Marketing

Kevin Gallagher, Dishwasher (PM)

Melissa Gallant, Specialist, Facilities & Events

Shayne Gancze, Technician, Audiovisual I

Aurie Garcia-Munter, Coordinator, Counseling & Campus Wellness

Tyler Garrison, Coach, Student Success

Bre Garton, Coach, Student Success

Tyrell Garton, Coach, Student Success

Mike Geissler, Program Manager, CDL

Julie Gerstner, Director, Project Management

Vince Gibson, Assistant Director, Athletics & Recreation

Seth Glause, Head Coach, Rodeo

Christie Goertel, Program Manager, Life Enrichment

Justin Gorman, Development Officer, Scholarships & Annual Giving

Rachel Greenwalt,  Assistant, Administrative II (Student Life)

Joe Gricar, Coach, Student Success

Jenna Groendal, Director, Learning Commons

Taylor Guerra, Coordinator, GEAR UP

Marie Gulizia, Custodian I

Florenda Gutierrez, Manager, Catering 

Raymond Gutierrez, Technician, Architectural

Allison Hale, Specialist, Student Success

Rakhshi Hamid, Director, Center for Secondary Students

Jason Hamilton, Specialist, Grounds I

Cooper Harden,  Cook, Grill (AM)

Mary Harden,  Chef, Sous

Jennie Hedrick, Manager, Student Services (ACC)

Linda Herget, Specialist, Library Public Services

Robert Hing, Specialist, Systems & Technology Support

Jenn Hooke, Specialist, HR Information Systems

Krista Howe, Coach, Student Success

Thain Howell, Cook, Expo

Monica Hudson, Assistant, Administrative III

George Jankowski, Specialist, Student Hub

Steve Jensen, Custodian I

Nicki Johnson, Associate Teacher

Justin Joiner, Manager, Creative Marketing

Hadley Jolley, Analyst, Research

Darlene Kaelin, Assistant, Administrative III

Kaycie Kilmurray, Coach, Student Success

John King, Manager, Building Services

Susanna Kirakosyan, Cook, Prep (PM)

Jackie Kisinger, Specialist, Help Desk/Telecommunications

Mike Kitchin, Coach, Student Success

Morgan Koenig, Assistant, Executive Admin I

Kathie Lake, Safety Officer

Stacy Landon, Technician, Library Services

Victoria LaPlante, Shift Lead, Emporium

Thomas Lear, Case Manager, ACES

Geraldine Lebsack, Specialist, Mail/Warehouse

Arlene Lester-Carlson, Manager, Facilities & Events

Jill Loving, Assistant, Administrative III

Stephanie Maas, Coordinator, Student Hub

Tammy Madigan, Custodian I

Cindy Madsen, Assistant, Administrative II

Stacy Maestas, Registrar

Jeffrey Manners, Custodian III

Mary Martin, Manager, ACES

Manuel Martinez, Plumber

Michelle Massey, Specialist II, Financial Aid

Kathryn Masters, Proctor, Exam Lab

Austin Mathews, Specialist, Technology & Audiovisual Support

Dana McCammon, Specialist, Reporting & Support

Justin McCarrel, Analyst, Data Quality & Compliance

Jennifer McCartney, Director, Sponsored Awards & Compliance

Alli McCown, Assistant Director, Enrollment Services

Rachael McElroy, Assistant, Administrative I

Mark McGuire, Project Manager, Construction

Jamie McKim, Manager, ACC Outreach & Workforce Development

Alex McKinney, Custodia I

David McVay, Supervisor, Mail & Warehouse

Ayana McWilliams, Head Coach, Women’s Basketball

Holly Mikolaizik, Custodian I, Residential Living

Nicco Milatzo, Custodian II

Renzo Milatzo, Custodian I, Residential Living

Santino Milatzo, Custodian I

Vito Milatzo, Safey Officer

Jenn Miller, Teacher

Tara Miller, Technician, Campus Printing I

Lindsey Morris, Teacher

Laurie Mosshammer, Teacher

Janelle Moye, Coordinator, ACT Now

Casey Mullikin, Technician, Electrical

Caleb Munger, Specialist, Grounds I

Lenora Munoz, Assistant, Administrative III

Melissa Nelson, Director, Residential Living

Amanda Newell, Specialist, Contracting & Procurement

Michael O’Connor, Safety Officer

Jay O’Halloran, Technician, Vehicle Maintenance

C.R. O’Hara, Manager, Agriculture & Equine Facilities

Peter Oswald, Specialist, Grounds I

Patrick Pace, Safety Officer

Blake Paintner, Manager, Student Success

Erin Palmquist, Assistant, Administrative III

Angela Parks, Teacher

Laura Patridge, Specialist, Web Content

Brandi Payne Cervera, Director, Financial Aid

Fernando Perez, Head Coach, Men’s Soccer

Carleen Piper, Technician, Payroll II

Leslie Pixley, Assistant, Administrative I

Melissa Plumley, Technician, Accounting I

Allen Price, Coach, Student Success

Rhonda Priest, Coordinator, CPM

Mark Puev, Director, Athletics

Trish Rader, Specialist, Student Services 

Amanda Ramsey, Assistant, Executive Administrative I 

Mike Randall, Specialist, Web Design

Careen Read, Technician, Payroll I

Doug Redding, Custodian I

Tara Ritchie, Assistant, Administrative III

Courtney Roberts, Specialist, Creative Design II

Judy Russell, Assistant Director, Children’s Discovery Center

Paige Salas, Custodian I

DeWayne Saulsberry, Head Coach, Men’s Basketball

Mike Sayers, Supervisor, Campus Safety

John Schneider, Specialist, Systems & Technology Support

Casey Schoeneberg, Technician, Mechanical & Plumbing, Residential Living

Patrick Scrak, Dishwasher

Jacey Seghetti, Coach, Student Success

Aolani Seui, Baker

Lacey Shandera, Assistant Director, Financial Aid

Zach Shaver, Head Coach, Women’s Volleyball

Stacy Shultz-Bisset, Manager, Internal Communications & Printing

Laura Sigsbury, Specialist, Technical Support II

Elizabeth Smith, Teacher

Michelle Smith, Instructor, Adult Basic Education

Sarah Smith, Director, Institutional Research

Lisa Snyder, Teacher

Zeke Sorenson, Coordinator, Student Engagement & Diversity

Caroline Soules, Assistant Registrar

Tammy Stanford, Specialist/Clinic Manager, Dental Hygiene

Beth Storer, Director, Children’s Discovery Center

Traci Strong, Technician, Accounting II - Payables

Misty Swainson, Senior Specialist, Registrar Office

Alexa Temte, Assistant, Executive Admin III 

Erika Terrill, Coordinator, GEAR UP

Josh Thein, Specialist, Technical Support II

K.D. Thurman, Coach, Student Success

Troy Tomlinson, Supervisor, Custodial Services

Sarah Torney, Custodian I

Maggie Trainer, Custodian I

Robert Uncapher, Custodian II

Anita Valdez, Custodian I

Dayanara Valdivia-Contreras, Associate Teacher

Kat Vest, Sous Chef

Genee Vidakovich, Assistant, Administrative III

Sierra Vigil, Teacher

David Vinatieri, Technician, Architectural

Kaitlyn Vliem, Associate Teacher

Gabe Wagner, Custodian I, Residential Living

Tim Wallis, Technician, Mechanical/HVAC

Shereen Watson, Analyst, HR Compensation

Brook Weibel, Teacher

Karen Wentroble, Assistant, Administrative I

William Wentroble, Custodian I

Bettina Wheeler, Specialist, Registrar Office

Carissa White, Specialist, Student Accounts Receivable

Crystal White, Custodian I, Residential Living

Ted Wickham, Manager, Network

Dawn Williams, Assistant, Administrative II

Adam Winn, Instructor, Adult Basic Education

Trista Wood, Director, Accounting LCCC Foundation

Kevin Yarbrough, Specialist, Disability Support Services

Bret Zerger, Counselor, Mental Health; Counseling & Campus Wellness

Shaun Ziegler, Director, Budget